Przejdź do głównej zawartości

o mnieCo mnie interesuje ?


Po co mi ten blog ?


Czym się zajmuję ?

 Lubię film, sport i muzykę, zwłaszcza rockową.
Ostatnio nawet trochę biegam.
Pogrywam na gitarze klasycznej i elektrycznej, zaś uwielbiam Erica Clapton, jako gitarzystę oczywiście.
Dla odrealnienia, odreagowania i może dla ocieplenia relacji: sędzia - społeczeństwo.
Brakowało mi również platformy wymiany myśli między mną a osobami, które chcą mieć styczność z prawem, i którym bliskie są problematy prawa cywilnego i szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.


Koniec.
Teraz na stronę główną !
 Zawodowo jestem sędzią z wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym w wydziałach gospodarczym i cywilnym.
Jestem autorem publikacji naukowych.
Prowadziłem liczne szkolenia, kursy i wykłady dla studentów, aplikantów oraz przedsiębiorców.

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Odsetki ustawowe i umowne, kapitałowe oraz za opóźnienie. Zmiany rewolucyjne!

Można chyba mówić o prawdziwej rewolucji w odsetkach. Z dniem 1 stycznia 2016 roku ustawodawca nie tylko wprowadził zupełnie nowy sposób obliczania odsetek, ale również wprowadził odmienne stopy procentowe dla odsetek ustawowych, o których stanowi art. 359 § 2 k.c. i dla odsetek, których dotyczy art. 481 k.c. Zaryzykuję stwierdzenie, że nikt raczej nie zastanawiał się nad tym, jaka jest różnica między wskazanymi odsetkami. Teraz, ze względu na różne stopy procentowe, trzeba będzie się nad tym pochylić i jakoś sobie z tym poradzić.