Przejdź do głównej zawartości

Wzrost cen w czasie promocji ?


Przekonałem się ostatnio na własnej skórze o tym, że ceny nie tylko spadają, ale również rosną. Nie zdawałem sobie jednak sprawy z tego, że sprzedawcy działają, aż tak nieporadnie. Po raz kolejny się okazało, że niemal wszyscy jesteśmy konsumentami. Warto o tym pamiętać i być ostrożnym. 

Letnie przeceny

W trakcie letniej wyprzedaży udałem się do galerii handlowej, aby skorzystać z okazji, zwłaszcza że wybierałem się na urlop. Faktem jest, że przeceny były znaczne, tj. w tym sensie, że zaczynały się od 70% a kończyły na 5%. Oczywiście produktów za 70% ceny pierwotnej było jak na lekarstwo, ale i tak witryny sklepowe robiły wrażenie. 

Zmiana ceny

Wszedłem do jednego sklepu, w którym niemal na każdym wieszaku były przecenione rzeczy. Spodobała mi się koszula, która akurat wisiała na stojaku, na którym nie było widać informacji o wyprzedaży. Ale co tam.

Ponieważ koszula była ładna postanowiłem ją przymierzyć. Ponownie okazało się, że uległem chwytowi marketingowemu polegającemu na tym, że zawsze znajdzie się ktoś, kto wśród rzeczy przecenionych i tak wybierze produkt po cenie wyjściowej. 

W przebieralni okazało się, że na metce jest cena, która przykrywała pierwotną cenę. Pomyślałem sobie, że ta koszula też jest przeceniona. Ktoś jednak mnie ubiegł i wcześniej odchylił cenę pierwotną. Okazało się, że cena była jednak niższa, od tej, za którą miałem tę koszulę kupić. 


Nie dziękuję

Moja reakcja była dziwna w tym sensie, że zrezygnowałem z kupna tej koszuli. Byłem przecież gotów zapłacić tyle, ile było na metce. Jednakże przeświadczenie, że cena mogła być podwyższona bezpośrednio przed wyprzedażą, skłoniło mnie do tego, aby zrezygnować z tego towaru. Poczułem się trochę, jak nabijany w butelkę. 

Zmiana warunków umowy

Opisana sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym w polskich sklepach. Bardzo często coś takiego ma miejsce. Przy okazji różnych promocji na dany produkt, podwyższa się ceny innych rzeczy. 

W podanym przypadku wcale nie musiało być tak, że sprzedawca chciał konsumentów nabić w butelkę. Na wieszaku nie było informacji o tym, że ceny tych rzeczy są przecenione. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedawca zmieniał w sposób dowolny ceny oferowanych rzeczy. 

Przestroga

Nie badałem tego przypadku, więc nie wiem czy ta koszula była wcześniej oferowana za tę niższą cenę. Warto jednak pamiętać o tym, że w okresie przecen możemy, tak nieopacznie, kupić rzecz, której cena była w okresie letniej wyprzedaży celowo podwyższona i to pomimo tego, że została opatrzona informacją o przecenie. 

Komentarze

 1. Najczęściej przed "przeceną" ceny rosną, a potem jest promocja...a tu jakoś od drugiej strony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że pod spodem nie było metki z cenami na rynki innych państw. Okazałoby się, że za tę samą koszulę np. w Niemczech trzeba zapłacić 5 euro. Wracając do meritum, w praktyce przyjęło się, że naklejenie białej ceny jest jej korektą, a przecenę oznacza się np. pomarańczową.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam problem ze stwierdzeniem: "Faktem jest, że przeceny były znaczne, tj. w tym sensie, że zaczynały się od 70% a kończyły na 5%. Oczywiście produktów za 70% ceny pierwotnej było jak na lekarstwo,"

  Czy nie powinno być, "produktów za 30% ceny pierwotnej było jak na lekarstwo"?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Odsetki ustawowe i umowne, kapitałowe oraz za opóźnienie. Zmiany rewolucyjne!

Można chyba mówić o prawdziwej rewolucji w odsetkach. Z dniem 1 stycznia 2016 roku ustawodawca nie tylko wprowadził zupełnie nowy sposób obliczania odsetek, ale również wprowadził odmienne stopy procentowe dla odsetek ustawowych, o których stanowi art. 359 § 2 k.c. i dla odsetek, których dotyczy art. 481 k.c. Zaryzykuję stwierdzenie, że nikt raczej nie zastanawiał się nad tym, jaka jest różnica między wskazanymi odsetkami. Teraz, ze względu na różne stopy procentowe, trzeba będzie się nad tym pochylić i jakoś sobie z tym poradzić.