Przejdź do głównej zawartości

Pomni gorzkich doświadczeń …


Dla tych wszystkich, którzy kwestionują konieczność pominięcia przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, chciałbym przytoczyć bardzo ważny fragment preambuły naszej Konstytucji.


Z preambuły

"[...] pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,
pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,
w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,
ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej [...]"

Gwarancja sprawności

Okazuje się zatem, że ktoś, kiedyś był na tyle mądry, aby zapragnąć na zawsze zapewnić sprawność instytucji publicznych. Chodzi oczywiście o wszystkie instytucje publiczne, w tym Trybunał Konstytucyjny.

Trzeba pamiętać, że źródłem Trybunału Konstytucyjnego oraz jego sprawności jest sama Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która jest wręcz gwarantem sprawności tej niezwykle ważnej instytucji. 

Choćby z tego względu nie może być tak, że regulacje ustawowe – wbrew gwarancji udzielonej w samej Konstytucji – sparaliżują Trybunał Konstytucyjny. 

W Nowy Rok

Bądźmy więc mądrzy przed ostateczną szkodą. Tego sobie i nam wszystkim życzę w Nowym Roku.

Komentarze

  1. Rzeczywiście bez procedury, bez kpc, kpk, kpa będzie najsprawniej, trudno się nie zgodzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też bym chciał jako sędzia, żeby tak za 6 miesięcy dopiero mieć obowiązek wyznaczyć rozprawę, tymczasem muszę, bo nie ma dostatecznej ilości rąk do pracy ;) Nie potrzebna mi żadna procedura. Wystarczy tylko dużo spraw :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Wzór wniosku o przesłuchanie świadka w sądzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania.

Chociaż istnieje obowiązek stawiennictwa na wezwanie sądu celem złożenia zeznań i to nawet wtedy, gdy chodzi o sąd oddalony o setki kilometrów od miejsca zamieszkania świadka, to jednak zdarza się, że takie stawiennictwo jest bardzo utrudnione. W takiej sytuacji można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie najbliższym miejscu zamieszkania świadka. Poniżej prezentuję przykładowy wniosek kierowany do sądu.