Przejdź do głównej zawartości

Pomni gorzkich doświadczeń …


Dla tych wszystkich, którzy kwestionują konieczność pominięcia przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, chciałbym przytoczyć bardzo ważny fragment preambuły naszej Konstytucji.


Z preambuły

"[...] pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,
pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,
w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,
ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej [...]"

Gwarancja sprawności

Okazuje się zatem, że ktoś, kiedyś był na tyle mądry, aby zapragnąć na zawsze zapewnić sprawność instytucji publicznych. Chodzi oczywiście o wszystkie instytucje publiczne, w tym Trybunał Konstytucyjny.

Trzeba pamiętać, że źródłem Trybunału Konstytucyjnego oraz jego sprawności jest sama Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która jest wręcz gwarantem sprawności tej niezwykle ważnej instytucji. 

Choćby z tego względu nie może być tak, że regulacje ustawowe – wbrew gwarancji udzielonej w samej Konstytucji – sparaliżują Trybunał Konstytucyjny. 

W Nowy Rok

Bądźmy więc mądrzy przed ostateczną szkodą. Tego sobie i nam wszystkim życzę w Nowym Roku.

Komentarze

  1. Rzeczywiście bez procedury, bez kpc, kpk, kpa będzie najsprawniej, trudno się nie zgodzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też bym chciał jako sędzia, żeby tak za 6 miesięcy dopiero mieć obowiązek wyznaczyć rozprawę, tymczasem muszę, bo nie ma dostatecznej ilości rąk do pracy ;) Nie potrzebna mi żadna procedura. Wystarczy tylko dużo spraw :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Odsetki ustawowe i umowne, kapitałowe oraz za opóźnienie. Zmiany rewolucyjne!

Można chyba mówić o prawdziwej rewolucji w odsetkach. Z dniem 1 stycznia 2016 roku ustawodawca nie tylko wprowadził zupełnie nowy sposób obliczania odsetek, ale również wprowadził odmienne stopy procentowe dla odsetek ustawowych, o których stanowi art. 359 § 2 k.c. i dla odsetek, których dotyczy art. 481 k.c. Zaryzykuję stwierdzenie, że nikt raczej nie zastanawiał się nad tym, jaka jest różnica między wskazanymi odsetkami. Teraz, ze względu na różne stopy procentowe, trzeba będzie się nad tym pochylić i jakoś sobie z tym poradzić.