Pomni gorzkich doświadczeń …


Dla tych wszystkich, którzy kwestionują konieczność pominięcia przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, chciałbym przytoczyć bardzo ważny fragment preambuły naszej Konstytucji.


Z preambuły

"[...] pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane,
pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność,
w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem,
ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej [...]"

Gwarancja sprawności

Okazuje się zatem, że ktoś, kiedyś był na tyle mądry, aby zapragnąć na zawsze zapewnić sprawność instytucji publicznych. Chodzi oczywiście o wszystkie instytucje publiczne, w tym Trybunał Konstytucyjny.

Trzeba pamiętać, że źródłem Trybunału Konstytucyjnego oraz jego sprawności jest sama Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która jest wręcz gwarantem sprawności tej niezwykle ważnej instytucji. 

Choćby z tego względu nie może być tak, że regulacje ustawowe – wbrew gwarancji udzielonej w samej Konstytucji – sparaliżują Trybunał Konstytucyjny. 

W Nowy Rok

Bądźmy więc mądrzy przed ostateczną szkodą. Tego sobie i nam wszystkim życzę w Nowym Roku.

3 komentarze:

  1. Rzeczywiście bez procedury, bez kpc, kpk, kpa będzie najsprawniej, trudno się nie zgodzić.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja też bym chciał jako sędzia, żeby tak za 6 miesięcy dopiero mieć obowiązek wyznaczyć rozprawę, tymczasem muszę, bo nie ma dostatecznej ilości rąk do pracy ;) Nie potrzebna mi żadna procedura. Wystarczy tylko dużo spraw :)

    OdpowiedzUsuń

Blog działa na zasadzie non-profit. Komentarze nie mogą zawierać kryptoreklamy, w tym linków odsyłających do stron internetowych, czy też podmiotów proponujących jakiekolwiek usługi, czy też sprzedaż jakichkolwiek towarów. Z uwagi na częste ignorowanie powyższego zakazu, ewentualne umieszczenie zakazanych treści wiąże się z jednoczesną zgodą na ponoszenie opłaty w kwocie 99 zł za każdy dzień istnienia takich treści w komentarzach.