Przejdź do głównej zawartości

Bułgarskie podróbki.


Zauważyłem, że Bułgarzy mają chyba o wiele większy problem z przestrzeganiem praw autorskich, niż Polacy. Wyjście na miasto obfituje w wiele ciekawych spostrzeżeń. Wydaje się, iż w kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej, występuje pewnego rodzaju przyzwolenie na naruszanie praw autorskich. Szokujące jest to, jak w jednym ze sklepów sprzedawca zaprezentował swój asortyment.


Converse

Znajomy chciał kupić sobie buty. Z jego opowieści wynikało, że udał się do sklepu sportowego, aby kupić fajowe trampki. Bardzo się jemu spodobały konwersy. Jak tylko wszedł do sklepu, sprzedawczyni bez ogródek grzecznie poinformowała: "Tutaj są oryginały a tam podróbki". Dorzuciła jeszcze, tak zupełnie od siebie, piękny uśmiech. 

Znajomy zauważył, że jeden z klientów mierzył wiele podrobionych butów, lecz jakoś nie udało się jemu znaleźć choćby jednej pary, w której zarówno but lewy, jak i prawy miał taki sam rozmiar. Sytuacja była dość komiczna, gdyż inny klient, któremu wreszcie udało się znaleźć prawidłowo skrojone buty zauważył, że but lewy jest w innym odcieniu, niż prawy. Po pokazaniu tego sprzedawczyni, ta tylko wzruszyła ramionami i obdarowała klienta cudownym uśmiechem.

Trzeba chyba przyznać, że szczerość sprzedawczyni była porażająca.

Okulary

Przy każdej ulicy znajdziesz stoisko z okularami. Na najwyższej półeczce zwykle znajdowały się okulary marki Ray Ban. Niektóre były naprawdę fajne. Gdy zobaczyłem cenę od razu przeszło mi zainteresowanie. Cena była skandalicznie mała. Po prostu poszedłem dalej. 

Tylko oglądać

Tak naprawdę to lepiej niczego "markowego" nie kupować. Co najwyżej można pooglądać. Poza butami i okularami było tam również wiele torebek, sprzętu elektronicznego, czy zabawek po bardzo "okazyjnych" cenach. Bardzo łatwo zostać paserem. 

A tak na marginesie, jak myślisz, ile te Ray Ban'y w nadmorskim bułgarskim mieście mogły kosztować ?

Komentarze

  1. Zapraszam do większości unijnych krajów basenu morza Śródziemnego. Tam bez problemu można kupić wszystko za bardzo mało ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze można kupić sobie RayBany za 30 funtów, i chwalić się nimi, pomijając oczywiście fakt, że funty były egipskie :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Wzór wniosku o przesłuchanie świadka w sądzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania.

Chociaż istnieje obowiązek stawiennictwa na wezwanie sądu celem złożenia zeznań i to nawet wtedy, gdy chodzi o sąd oddalony o setki kilometrów od miejsca zamieszkania świadka, to jednak zdarza się, że takie stawiennictwo jest bardzo utrudnione. W takiej sytuacji można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie najbliższym miejscu zamieszkania świadka. Poniżej prezentuję przykładowy wniosek kierowany do sądu.