Cel, nawyki, sukces.


Korci, żeby pisać o sądownictwie. Ale jaki to ma sens, skoro wiadomo, że nie będzie to rok optymistyczny dla wymiaru sprawiedliwości. Porażką jest już to, że nigdy przedtem nie mówiło tak wielu, tak wiele o praworządności, niezawisłości i niezależności. Można więc ze smutkiem stwierdzić, że wróciliśmy do początków, skoro zamiast przekonywać o potrzebie sprawności postępowań, skupiamy się na pryncypiach, które rzeczywiście poszły w odstawkę. Nowy rok to jednak również nowe wyzwania w życiu osobistym, czy zawodowym. Co robić, aby zrealizować swój wymarzony cel?

Cel

Z całą pewnością należy ponownie zacząć od początku, bo – jak zwrócił na to uwagę Platon – “najważniejszy w każdym działaniu jest początek”. Choć robiło się to setki razy, ponownie trzeba określić cel. Nie można jednak zapominać o tym, że celem jest pewne marzenie, które powinno mieć konkretną datą wykonania. Tak jak w procedurze, bez zakreślenia konkretnej daty, nie ma co liczyć na realizację zadania. 

Nawyki

Do realizacji celu nie wystarczy jednak wskazanie daty wykonania. Niestety nie jest to takie proste. Nie jest również wystarczająca motywacja, która niewątpliwie ma istotne znaczenie na samym początku. Istotne są jeszcze nawyki. O ile bowiem motywacja jest tym, co pozwala zacząć, o tyle nawyk jest tym co pozwala wytrwać. Dążąc do celu może dojść do porażki, która jednak powinna stać się szansą, aby spróbować jeszcze raz, ale mądrzej, skuteczniej. 

Teraz

Kiedy najlepiej zacząć? Odpowiedzi udzielił Mark Fisher: „najlepszy czas na działanie jest teraz!”. Nie można zwlekać, odkładać. Nie ma gwarancji, że będzie lepiej, że później będzie więcej czasu. Nie ma również sensu argumentować, że nie mam środków, umiejętności, czy choćby nawyków. W tym względzie niezłą wskazówką będzie stwierdzenie Theodore’a Roosevelt’a „rób to co możesz, tym, co posiadasz, i tam, gdzie jesteś”

.... i tego życzę Wam i sobie z całej siły!

P.s.
Podium jest jeszcze puste. Pamiętajmy o tym :-)

1 komentarz:

Blog działa na zasadzie non-profit. Komentarze nie mogą zawierać kryptoreklamy, w tym linków odsyłających do stron internetowych, czy też podmiotów proponujących jakiekolwiek usługi, czy też sprzedaż jakichkolwiek towarów. Z uwagi na częste ignorowanie powyższego zakazu, ewentualne umieszczenie zakazanych treści wiąże się z jednoczesną zgodą na ponoszenie opłaty w kwocie 99 zł za każdy dzień istnienia takich treści w komentarzach.