Przejdź do głównej zawartości

Niższe odsetki ustawowe. Prezent na święta.

Ogłaszam wszem wobec, iż z dniem dzisiejszym, tj. od 23 grudnia 2014 roku weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. z 22.12.2014r., poz. 1858), które zostało wydane na podstawie art. 359 § 3 kodeksu cywilnego. 

Tym niezwykle krótkim (składającym się z 3 paragrafów), ale jakże ważnym rozporządzeniem zarządzono, że od 23 grudnia 2014 roku wysokość odsetek ustawowych wynosi 8% w stosunku rocznym. Zmiana jest bardzo istotna, skoro dotychczasowe odsetki ustawowe wynosiły, aż 13 % w stosunku rocznym. 

Z całą pewnością jest to miły prezent od rządu na święta, choć może zastanawiać dlaczego formułowanie trzech paragrafów trwało tak długo. 

Zbyt wysokie odsetki ustawowe 

Problem z odsetkami ustawowymi, o czym już pisałem, pojawił się wówczas gdy w październiku tego roku Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopę lombardową na poziomie 3 % w skali rocznej. W ten sposób odsetki maksymalne osiągnęły poziom 12 %, podczas gdy dotychczasowa stopa odsetek ustawowych wynosiła 13 %. Wtedy pojawił się niewłaściwy, choć nośny publicznie pogląd, że odsetki ustawowe są lichwiarskie. 

Zwłoka 

Faktem natomiast było to, że odsetki ustawowe nie były długo obniżane i to pomimo tego, iż inflacja w Polsce była i jest niezwykle niska. Jak się okazuje szum medialny swoje wywołał i odsetki ustawowe zostały zmienione. 

Ciekawym jest to, że odsetki te nie zostały obniżone o 1, a o 5 punktów procentowych. Z tego raczej można wyciągnąć wniosek, że główną przyczyną takiego akurat obniżenia tych odsetek nie było zamieszanie wywołane obniżeniem stopy lombardowej. Przyczyna zapewne tkwi w sytuacji ekonomicznej kraju. 

Dlaczego zatem tak długo odsetki ustawowe wynosiły, aż 13 % ? 

Problem pozostał 

Wypada zauważyć, że nadal wysokość odsetek maksymalnych uzależniona jest od stopy lombardowej, chociaż jedna z wersji nowelizacji art. 359 k.c. wiązała wysokość odsetek maksymalnych z odsetkami ustawowymi, o czym również pisałem. 

Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby sytuacja się powtórzyła, skoro nie naprawiono błędu u źródła. 

Na zakończenie 

Przykrym jest jeszcze to, że nadal w mediach się powtarza, iż m.in. sądy – zasądzając odsetki ustawowe w dotychczasowej wysokości – zasądzały de facto odsetki lichwiarskie. Nie ma nawet znaczenia to, że jest to przejaw zwykłej niekompetencji. Pogodzę się również z tym, że taka sugestia jest przejawem akceptacji całkowicie nieuzasadnionego poglądu. Przykre jest jedna to, że na skutek takiej ignorancji stawia się sądy w bardzo niekorzystnym świetle, skoro ewidentnie sugeruje się, że sądy działały niezgodnie z prawem, czy dobrymi obyczajami.

Komentarze

 1. Skąd to (błędne, imho) założenie, że to co powyżej odsetek maksymalnych to lichwa? Przecież lichwa - z jednej strony - to o wiele szersze i bardziej skomplikowane pojęcie. z drugiej strony nie ma żadnego problemu, aby RRSO zobowiązania przekraczało 12% i nikt tego "lichwą" nie nazywa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesamowite. Nie wiedziałem :) Ale chyba nie zrozumiałeś mojego zarzutu (do operowania pojęciem "lichwa"),

   Usuń
 2. Tak na marginesie - właśnie powróciliśmy do stopy, która obowiązywała nieprzerwanie w latach 1965-1988 ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co się stało z wpisem ze świątecznymi życzeniami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skończyły się święta, zniknął wpis z życzeniami.

   Usuń
 4. Prezent raczej dla dłużników, nie wierzycieli ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Odsetki ustawowe i umowne, kapitałowe oraz za opóźnienie. Zmiany rewolucyjne!

Można chyba mówić o prawdziwej rewolucji w odsetkach. Z dniem 1 stycznia 2016 roku ustawodawca nie tylko wprowadził zupełnie nowy sposób obliczania odsetek, ale również wprowadził odmienne stopy procentowe dla odsetek ustawowych, o których stanowi art. 359 § 2 k.c. i dla odsetek, których dotyczy art. 481 k.c. Zaryzykuję stwierdzenie, że nikt raczej nie zastanawiał się nad tym, jaka jest różnica między wskazanymi odsetkami. Teraz, ze względu na różne stopy procentowe, trzeba będzie się nad tym pochylić i jakoś sobie z tym poradzić.