Przejdź do głównej zawartości

Solidaryzujmy się z sędziami!Aresztowania

W ostatnich dniach dochodzą z Turcji wielce niepokojące informacje. W związku z nieudanym puczem tureckie władze nakazały aresztować tysiące sędziów i prokuratorów. Aresztowania nie ominęły niektórych członków Rady Państwa, tj. odpowiednika polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego, zaś wielu członków Trybunału Kasacyjnego jest poszukiwanych. Doszło także do likwidacji YARSAV, tj. Tureckiego Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów. 

Apel

W związku z tymi wydarzeniami Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" m.in. zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, aby ten podjął kroki mające na celu wywołać presję na władzach Turcji, by te uwolniły aresztowanych sędziów i prokuratorów tureckich oraz aby zrewidować decyzje w zakresie wydalenia sędziów z zawodu. 

Okazuje się jednak, że mało kogo interesuje ta sytuacja. Nie słychać, aby polskie władze podjęły w tym celu jakiekolwiek kroki. Nie słuchać również, aby polskie władze były zaniepokojone obecną sytuacją w Turcji. 

Zabawa trójpodziałem władz

Warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Działania ograniczające niezawisłość sędziowską w Turcji były podejmowane już wcześniej, tyle tylko, że metodami quasi-demokratycznymi. Nigdy nie można bagatelizować tego, że takie zasady państwa prawa, jak: niezawisłość sędziowska, czy nieusuwalność sędziów z urzędu, to tylko instytucje prawne, które - aby były stosowane - muszą być nie tylko gwarantowane i egzekwowane, ale również uznawane przez państwo, w tym władze wykonawczą i ustawodawczą. 

W państwie o kruchych podstawach, tj. takim, w którym najwyższe władze balansują na granicy poszanowania zasady trójpodziału władz, nawet niewielka iskra może zachwiać wymienione wyżej zasady państwa prawa.

Komentarze

  1. No właśnie, tak się jakoś straszno zrobiło ostatnimi czasy...

    OdpowiedzUsuń
  2. Polska będzie następna... :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Wzór wniosku o przesłuchanie świadka w sądzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania.

Chociaż istnieje obowiązek stawiennictwa na wezwanie sądu celem złożenia zeznań i to nawet wtedy, gdy chodzi o sąd oddalony o setki kilometrów od miejsca zamieszkania świadka, to jednak zdarza się, że takie stawiennictwo jest bardzo utrudnione. W takiej sytuacji można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie najbliższym miejscu zamieszkania świadka. Poniżej prezentuję przykładowy wniosek kierowany do sądu.