Przejdź do głównej zawartości

Pełnomocnik potrzebny od zaraz, zwłaszcza gdy zbliża się pożar.


Tak się zastanawiam. Dlaczego prezydent Lech Wałęsa nie ma swojego rzecznika? Dlaczego nie ma doradcy od wizerunku? Dlaczego nie ma pełnomocnika? Są takie chwile, kiedy bez wsparcia lepiej nie wychodzić z domu, lepiej nic nie mówić. 


Profesjonalista

Jak się okazuje nie każdy może liczyć na wsparcie pro bono. Choć wydawać by się mogło, że taka postać nie powinna mieć z tym problemu. 

Abstrahując jednak od wymienionej osoby, nie powinno być przyzwolenia dla bezczynności. Wiele osób w Polsce nie zdaje sobie sprawy z tego, że pewne sytuacje wymagają wsparcia zawodowców, profesjonalistów. Wówczas nawet nie ma miejsca dla pasjonatów. 

Nierzetelna ocena rzeczywistości

Nie jest wcale tak, że jedynie brak pieniędzy powstrzymuje od ustanowienia dla siebie przedstawiciela. Być może o wiele częściej jest tak, że charakter człowieka, pewność, przeświadczenie o własnej zaradności,  utwierdza w przekonaniu: „dam sobie radę sam”. A to tylko pozory albo niewłaściwa ocena rzeczywistości. 

Zasada domniemania niewinności również osłabia czujność. Może chodzić o obawę ziszczenia się pewnego stereotypu, w myśl którego: „tylko winny potrzebuje obrońcy”. 

Są takie chwile

Warto pamiętać, że zdarzają się takie chwile w życiu, kiedy trzeba skorzystać z pełnomocnika jeszcze na długo przed ewentualnym procesem. Mało kto jest w stanie udźwignąć własną sprawę. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy z daną sprawą wiążą się bardzo negatywne, silne emocje. 

Pamiętam, gdy w trakcie aplikacji sądowej byłem pokrzywdzonym w sprawie. W domu przygotowałem, pięknie napisany, wniosek o naprawienie szkody, który miałem złożyć najpóźniej do momentu rozpoczęcia rozprawy. Dokładnie wiedziałem co i kiedy należy złożyć. Wystarczyło tylko przedłożyć pismo sędziemu. Gdy jednak zobaczyłem niedawnego agresora, zapomniałem o wniosku i przywiozłem go z powrotem do domu. 

Wsparcie. Nie wyparcie.

Niekiedy trzeba wszystko sobie poukładać. Trzeba zapamiętać, jak najwięcej szczegółów zaraz po zdarzeniu. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli człowiekiem targają emocje. Pojawia się wielu nieprofesjonalnych doradców, podpowiadających co by sami zrobili. Także członkowie rodziny, przyjaciele, choć kierowani uczciwymi pobudkami, mogą uczynić wiele nieodwracalnych szkód. 

Czasami trzeba zebrać dowody. Właśnie tak. Bo potem będzie za późno. Być może zaistnieje konieczność zlecenia ekspertyzy. Może trzeba powstrzymać kogoś przed rozpowszechnianiem nieprawdziwych treści. 

Zdarza się i tak, że wręcz niezbędne jest choćby ….

…. milczenie.

Komentarze

 1. Miałem podobnie. Przygotowany pozew wzajemny we własnej sprawie. W pełni uzasadniony. I... odstąpiłem od tematu na sali sądowej. Do tej pory zastanawiam się dlaczego tak zrobiłem. Sprawa oczywiście nie jest beznadziejnie stracona, ale będę musiał kogoś z tym posłać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Amerykanie mawiają:

  "adwokat, który sam się reprezentuje ma za klienta głupca"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jest to prawda. Nie dostanie kosztów;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wzór wniosku o usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie.

Okazuje się, że wciąż aktualne jest pytanie, w jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie. Dostrzegłem również pytanie czy osoba wezwana w charakterze świadka może po prostu nie przyjść na rozprawę, skoro - jak sama twierdzi - niczego w danej sprawie nie ma do powiedzenia. Zanim wyjaśnię tę wątpliwość, najpierw zaprezentuję wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie wraz z komentarzem.

Wzór wniosku o odwołanie (zmianę) terminu rozprawy.

Myślę, że o wiele łatwiej jest usprawiedliwić nieobecność świadka na rozprawie, niż przekonać sąd do zmiany wyznaczonego już terminu rozprawy. Nie można oczywiście założyć, że wniosek o zmianę terminu rozprawy zostanie zignorowany. Z tego choćby powodu zaprezentuję wzór takiego wniosku (z "kontrowersyjnym" komentarzem), który - przynajmniej teoretycznie - mógłby być uwzględniony.

Wzór wniosku o przesłuchanie świadka w sądzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania.

Chociaż istnieje obowiązek stawiennictwa na wezwanie sądu celem złożenia zeznań i to nawet wtedy, gdy chodzi o sąd oddalony o setki kilometrów od miejsca zamieszkania świadka, to jednak zdarza się, że takie stawiennictwo jest bardzo utrudnione. W takiej sytuacji można zawnioskować o przesłuchanie w sądzie najbliższym miejscu zamieszkania świadka. Poniżej prezentuję przykładowy wniosek kierowany do sądu.